Dennis Brady jest mistrzem szklarskim, który specjalizuje się w szkle typu float. Jest też autorem strony internetowej „Glass Campus”, której motto brzmi: „Kiedy wszyscy się dzielimy, wszyscy zyskujemy”, i która jest doskonałym źródłem samouczków, filmów, informacji i nowych pomysłów.
Szkło typu float ma właściwości, które sprawiają, że jest lepsze od zwykłego szkła do prac artystycznych. Jest tanie, dostępne, klarowne i twarde. Żelazo zawarte w szkle wzmacnia je i nadaje mu zielony odcień. Istnieje ultra-przezroczyste szkło typu float, które wykorzystuje pierwiastki ziem rzadkich. Niezależnie od ciągłych zmian w przemyśle szkła artystycznego szkło typu float jest nadal łatwo dostępne, niedrogie i doskonałe nadaje się do działań artystycznych.
Produkcja szkła typu float rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Przepuszczanie szkła przez kąpiel cynową pozwoliło uzyskać stałą jakość i wysoką prędkość produkcji. Oczywiście jedna strona szkła była w kontakcie z cyną, co wpływa na sposób jego użycia. Kiedyś arkusze szkła typu float nadawały się do łączenia tylko, gdy pochodziły z jednej tafli. Obecnie produkowane szkło typu float prawie zawsze nadaje się do łączenia z innymi. Starsze szkło typu float jest mniej podatne na łączenie. Warto również zauważyć, że prędkość produkcji jest szybsza w dzisiejszych czasach, więc warstwa cyny jest cieńsza.
Podczas fusingu ze szkłem typu float, górna warstwa powinna być pokryta cyną, aby zmniejszyć ryzyko dewitryfikacji. W obrabianym elemencie ułożenie nie ma znaczenia: powietrze do powietrza, powietrze do cyny, cyna do cyny — każde jest dobre. Aby łatwo sprawdzić kompatybilność elementów planowanego projektu fusingu (dotyczy to wszystkich rodzajów szkła), należy połączyć elementy testowe razem, ostudzić, owinąć próbkę w suchą szmatkę i włożyć do zamrażarki. Pozostawić do całkowitego zamarznięcia. Następnie wyjąć z zamrażarki, rozpakować i rozmrozić. Jeśli element pęknie podczas rozmrażania, oznacza to, że tafle szkła nie jest ze sobą kompatybilne.
Aby malować na szkle typu float, należy zwrócić uwagę, która strona jest stroną cynowaną. Niektóre farby nie reagują dobrze ze stroną cynowaną (farby przezroczyste), natomiast czerwony miedziany wymaga cyny, lazura srebrowa jest ciemniejsza po wypalaniu na cynowanej stronie.
Stosujemy nawet szkło typu float o grubości 6mm jako półkę pieca i uzyskujemy bardzo gładką powierzchnię dna przy projektach fusingu. Temperatury fusingu szkła artystycznego i szkła typu float są do tych celów wystarczająco różne.
Zapraszam wszystkich do obejrzenia strony internetowej Glass Campus. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Wierzę w dzielenie się informacjami. Żadnych sekretów. Kiedy wszyscy się dzielimy, wszyscy zyskujemy.
Dennis Brady
www.glasscampus.com
info@glasscampus.com